pondělí 17. února 2014

Koření v těhotenství

Koření, kterému je lepší se v těhotenství vyhnout


Občas mám chvilku a dostanu se ke čtení ( k psaní blogu už bohužel méně), tak je jasné, že sáhnu po literatuře, která se týká tématu, které mě nyní plně zaměstnává - těhotenství.

                                      



Už minulé těhotenství jsem se trochu pídila po vhodných bylinkách a koření v těhotenství, ale kromě rady "raději se tomu vyhněte" a "nejezte příliš kořeněná a ostrá jídla" jsem toho o moc víc nenašla (a pak už ani víc nehledala).

Vzhledem k tomu, že toho o vývoji embrya a plodu vím z VŠ dost (víc než bych chtěla) a minulé těhotenství jsem přibrala nehorázných 30 kg, kterých jsem se ještě nezvládla zbavit, zaměřila jsem se na knihy a články o správném složení stravy a cvičení v těhotenství.

                                  

V knize "Zdravé těhotenství" jsem narazila na zajímavý odstavec o koření.

Za nevhodné koření, pro své sporné abortivní účinky, můžeme považovat jalovčinky, hořčičné semínko, šafrán, pelyněk, muškátový oříšek, rozmarýn, routu a kari. Může dojít k překrvení orgánů v oblasti malé pánve a vyvolání potratu. Mohou ovlivnit vznik děložních kontrakcí a krvácení.

Mezi nevhodné natě v těhotenství patří tymián, šalvěj, rozmarýn a majoránka. To mě docela dost překvapilo. Věděla jsem jen o šalvěji. Ostatní jsem měla za mírumilovné bylinky. Mohou ovlivnit děložní svalovinu, tak je dobré je používat výjimečně nebo je zcela vyřadit.

O chilli, pepřích, masale a dalších ostřejších kořeních jsme už slyšeli.
Pro všechna koření platí, že pokud je používáme, tak s rozumem a někdy je lépe je vynechat.

                          

Přidám ještě něco málo o bylinkách.


O nevhodnosti černého a zeleného čaje jsme už slyšeli také. Nemusíme je vyřadit úplně, ale je lepší nepřesáhnout množství vyšší než dva šálky (to platí i pro kávu). U dlouhodobého pití bylinných čajů může dojít k zatížení těla alkaloidy, silicemi, glykosidy a dalšími účinnými látkami. Vhodné čaje jsou ty určené přímo pro těhotné, čaje z jahodníku, ostružiníku a šípků. Doporučovány jsou spíše ovocné čaje. Ty já bohužel moc nemusím. Někdy ale mohou bylinné čaje v omezeném množství pomoci. Při ranní nevolnosti mátový čaj (ten ale opatrně, u kojících může stavět laktaci), zázvorový odvar. Při nachlazení a nevolnosti čaj z anýzu. Na nespavosti a zklidnění čaj heřmánkový nebo meduňka. Opět platí ono neustále omílané vše s rozumem a pokud to nepotřebuji, raději nepoužívat. Zlatá voda.

                                       

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, pište slušně a konstruktivně. Děkuji.